K připojení indukčních senzorů jsou jako digitální komunikační rozhraní často používána rozhraní IO-Link nebo AS-Interface. V oblasti technologií průmyslových senzorů jsou dostupné různé další sběrnicové systémy (např. PROFIBUS, DeviceNet a MODBUS).
IO-Link je komunikační systém typu point-to-point. Senzory s rozhraním IO-Link (může se jednat o fotoelektrické senzory, indukční senzory, ultrazvukové senzory atd.) jsou zpětně kompatibilní s binárními senzory se spínacím výstupem. Pokud není k senzoru připojena řídicí jednotka IO-Link, senzor pracuje v provozním režimu SIO (standardní vstup a výstup) s konvenčním spínacím výstupem. Integrace senzoru IO-Link do stávajících systémů je tak možná bez omezení. Pokud senzor detekuje připojenou a zapnutou řídicí jednotku IO-Link, pracuje v komunikačním režimu IO-Link. V komunikačním režimu je dostupná celá řada funkcí této technologie rozhraní:
Použití systému IO-Link nabízí také následující výhody:
K připojení senzorů k řídicí jednotce IO-Link je vždy nutné použít třívodičový kabel.
Základní informace
Senzory na připojovacích vývodech 3 nebo 5 často poskytují další funkce. Pokud je senzor se čtyřvodičovým nebo pětivodičovým kabelem připojen k řídicí jednotce pomocí portu třídy B, může to vést k následujícímu efektu: Galvanicky oddělené přídavné napájení portu třídy B (vývody 3 a 5) je prostřednictvím těchto dalších vedení spojeno se standardními kabely IO-Link. To může ovlivnit funkci senzoru. V nejhorším případě může dojít k poškození senzoru.
Senzory s příslušnými sběrnicovými rozhraními mohou používat společnou přenosovou cestu pro komunikaci mezi několika uzly v síti výrobního závodu. Druh použitého sběrnicového systému je do značné míry určen použitým programovatelným logickým řadičem.
Mezi typické sběrnicové systémy patří:
Rozhraní akční člen-senzor (AS-Interface) nahrazuje tradiční kabelovou technologii na úrovni senzor-akční člen. Rozhraní AS-Interface se pevně etablovalo jako globální standard pro nákladově efektivní přenos signálů přes jediné vedení pro napájení a signály. Jedná se o otevřený systém, takže se s ním setkáte u všech běžných sběrnicových systémů.
PROFIBUS je standard pro komunikaci přes provozní sběrnice a je používán v oblasti automatizace a ve výrobních zařízeních. Systém PROFIBUS je dostupný v několika verzích, přičemž pro výrobní zařízení je určena verze PROFIBUS DP. Ta nabízí zvláštní výhodu rychlé komunikace mezi ovládacími panely a senzory / akčními členy ve strojích a zařízeních. Systém PROFIBUS je standardizován v normě IEC 61158.
DeviceNET je otevřený standard provozních sběrnic založený na protokolu CAN. ControlNET je síťový protokol vyvinutý pro aplikace průmyslové automatizace. Výhody těchto sběrnic spočívají v redundantní kabeláži a ve skutečnosti, že komunikaci lze jasně ukončit a je vysoce deterministická. Obě provozní sběrnice používají protokol CIP (Common Industrial Protocol) jako společnou aplikační vrstvu, a proto je lze snadno používat s protokolem EtherNet/IP.
CC-Link jsou otevřené průmyslové sítě, které jsou používány pro řízení a přenos informací. Toto řešení provozní sběrnice nabízí vysokou přenosovou rychlost a deterministickou komunikaci. Systém CC-Link lze použít pro řízení strojů, procesů, továrních zařízení a automatizace budov.
MODBUS je zavedený otevřený protokol typu žadatel-odpovídající nebo klient-server. Lze používat buď se sériovými rozhraními, nebo se sítěmi Ethernet. Pro přenos dat nabízí různé provozní režimy: TCP, RTU a ASCII. Protokol MODBUS je často používán v průmyslové automatizaci.
CANopen je protokol založený na sběrnici CAN, který přenáší data obzvláště rychle. Je používán v automatizačních technologiích, technologiích pohonů a pro složitá zařízení připojená k síti. Protokol CANopen je standardizován v evropské normě EN 50325-4.
INTERBUS je univerzální sběrnicový systém. Používá se v mnoha různých aplikačních oblastech, například na úrovni senzorů / akčních členů a v automatizaci procesů. Systém INTERBUS je obzvláště oblíbený v automobilovém průmyslu.
Sercos je automatizační sběrnice, která funguje jako standardizované otevřené digitální rozhraní pro vysokorychlostní komunikaci v reálném čase. Lze používat ke komunikaci mezi průmyslovými ovládacími panely, periferními zařízeními a standardními uzly sítě Ethernet.
We and our partners are using technologies like cookies and process personal data like the IP-address or browser information in order to personalize the advertising that you see. This helps us to show you more relevant ads and improves your internet experience. We also use it in order to measure results or align our website content. Because we value your privacy, we are herewith asking for your permission to use these technologies. You can always change/withdraw your consent later by clicking on the settings button on the left lower corner of the page.
Please select the group of cookies and scripts, that you consent to.