Servisní linka pro průmyslové snímače
Servisní linka ochrany před výbuchem

Výstupní logika spínacích senzorů

Funkce spínacího prvku senzoru


Spínací senzory mají binární výstupní logiku. Výstup zná pouze dva stavy, a to „aktivní“ a „neaktivní“ nebo „zapnuto“ a „vypnuto“. Funkce spínacího prvku určuje, zda bezdotykový senzor sepne nebo rozpojí výstup, když je detekován objekt, nebo zda lze jeho chování libovolně vybrat v závislosti na zamýšleném účelu.


Kontakt NO (normálně rozpojený – stav neaktivovaného spínače)

Funkce elektronického spínacího prvku bezdotykového senzoru: logika spínacího výstupu. Když je splněna podmínka spínání (např. bezdotykový senzor detekuje objekt ve spínacím rozsahu), výstup se sepne, tj. začne protékat proud. Při nečinnosti je výstup rozpojený, tj. neprotéká žádný proud.


Příklad normálně rozpojeného (NO) kontaktu

Kontakt NC (normálně sepnutý – stav neaktivovaného spínače)

Funkce elektronického spínacího prvku bezdotykového senzoru: logika spínacího výstupu. Když je splněna podmínka spínání (např. bezdotykový senzor detekuje objekt ve spínacím rozsahu), výstup je rozpojen, tj. nebude protékat proud. Při nečinnosti je výstup sepnutý, tj. protéká proud.


Příklad normálně sepnutého (NC) kontaktu

Komplementární

Funkce elektronického spínacího prvku bezdotykového senzoru. Komplementární bezdotykový senzor obsahuje dva vestavěné spínací výstupní stupně – jeden z nich je typu „normálně rozpojený“ výstup a druhý typu „normálně sepnutý“ výstup.

Komplementární senzory lze použít ke snížení rozmanitosti typů senzorů ve výrobním závodě, čímž se sníží požadavky na skladování. Komplementární konstrukce spínacích výstupních stupňů je většinou používána pro diagnostické účely. Chování výstupu senzoru je věrohodné pouze v případě, že dva spínací výstupy mají opačné stavy. Stejný stav těchto výstupů je příznakem chyby, např. přerušení vedení nebo zkratu vedení.


Příklad komplementárního provedení

Přepínací kontakt

Funkce fyzického spínacího prvku jednotky s reléovým kontaktem.

Příklad: Jednotka s reléovým kontaktem může být při vypnutí připojena k normálně sepnutému kontaktu. Při zapnutí relé je jednotka s reléovým kontaktem připojena k normálně rozpojenému kontaktu. Reléové kontakty jsou normálně beznapěťové kontakty. Obvod senzoru a obvod zátěžového proudu jsou proto galvanicky odděleny.


Příklad přepínacího kontaktu

U přepínacích kontaktů mohou být reléové kontakty provedeny jako elektromechanické kontakty nebo jako elektronické spínače. Elektromechanické kontakty nabízejí vysokou proudovou zatížitelnost, ale vzhledem k setrvačnosti pohyblivých hmot je spínací frekvence omezena na několik hertzů. Přepínací kontakty s elektronickými kontakty mají podobnou proudovou zatížitelnost jako další elektronické spínací výstupní stupně s odpovídající vysokou spínací frekvencí. Nejdůležitější vlastnost, kterou je beznapěťový provoz, je zachována.

Přesnost opakování

Podle normy EN 60947-5-2 je přesnost opakování hodnota odchylky efektivní pracovní vzdálenosti (sr) za stanovených podmínek. Hodnota definuje přesnost spínacího bodu po sobě následujících spínacích událostí po dobu osmi hodin při okolní teplotě +23 °C ± 5 °C a konstantním provozním napětí.


Hystereze spínání

Podle normy EN 60947-5-2 je hystereze (H) vzdálenost mezi bodem zapnutí, když se tlumicí prvek přiblíží k bezdotykovému senzoru, a bodem vypnutí, když se vzdálí od bezdotykového senzoru. Hystereze spínání H je specifikována vzhledem k efektivní pracovní vzdálenosti srnaměřené při okolní teplotě +23 °C ± 5 °C a jmenovitém provozním napětí.

H < 0,2 × sr

Kapacitní senzory od společnosti Pepperl+Fuchs mají obvykle hysterezi 5 %.


elektronický zpravodaj

Přihlaste se k odběru našeho elektronického zpravodaje a získávejte pravidelně zprávy a zajímavé informace ze světa automatizace.

Odebírat
amplify – magazín společnosti Pepperl+Fuchs

Objevte náš online magazín! Čekají na vás zajímavé příběhy úspěšných řešení, zprávy o aplikacích, rozhovory a regionální zprávy.

Capacitive Sensors

Take a look at the range of Pepperl+Fuchs capacitive sensors.