Különböző érzékelési elvek használhatók különböző érzékelési feladatokhoz. Az adott alkalmazáshoz leginkább megfelelő érzékelési módszert különböző szempontok alapján határozzák meg, mint például az érzékelni kívánt tárgy anyaga, az alkalmazási környezet és a tárgy érzékelésének távolsága.
Az induktív vagy kapacitív érzékelőkkel ellentétben a mágneses mező érzékelők a mágneses mező jelenlétére reagálnak. Nem számít, hogy ezt a mezőt elektromágnes vagy állandó mágnes hozza létre. Így a mágneses mező érzékelők különösen szabotázsállók és ellenállnak az interferenciáknak. A fent említett, közeli mező érzékelőkkel összehasonlítva a mágneses mező érzékelők nagyobb működési távolságot biztosítanak kis házkialakítás mellett.
A mágneses mező érzékelők különleges műszaki jellemzői röviden:
Jellemző felhasználási területek:
A mágneses mező érzékelők korlátai a következők:
Egyéb működési elvek
Az alkalmazástól függően a következő érzékelési elvek használhatók alternatívaként:
A mágneses mező érzékelők nem érintkeznek. Mágneses mezőt generáló tárgyakat érzékelnek.
Az első ipari minőségű közelítésérzékelőt1958-ban Walter Pepperl és Wilfried Gehl fejlesztette ki és dobta piacra. Abban az időben a fejlesztést a szomszédos BASF vállalat vezette. A BASF az áruk észlelésére használt mechanikus kapcsolóérintkezőket érintésmentes érzékelőkkel akarta felváltani, amelyek nem okoztak kapcsolási szikrákat. A cél a robbanásveszély jelentős csökkentése volt. Már az első közelítésérzékelőt is úgy tervezték, hogy gyújtószikramentes legyen a NAMUR szabványnak megfelelően.
Minden Pepperl+Fuchs közelítésérzékelőt a vonatkozó szabványnak megfelelően fejlesztettek ki, gyártottak és forgalmaztak és ez a jövőben is így lesz. A vonatkozó szabvány: IEC/EN 60947 „Kisfeszültségű kapcsolóberendezések és vezérlőberendezések – 5-2. rész: Vezérlőáramköri eszközök és kapcsolóelemek – közelítéskapcsolók.”
A Pepperl+Fuchs biztonsággal kapcsolatos érzékelői esetében a vonatkozó szabvány a következő: „Kisfeszültségű kapcsolóberendezések és vezérlőberendezések – 5-3. rész: Vezérlőáramköri eszközök és kapcsolóelemek – A hibakörülmények között meghatározott viselkedéssel rendelkező közelítésérzékelő eszközökre (PDDB) vonatkozó követelmények”.
A mágneses mező érzékelők sztenderd műszaki adatokkal rendelkeznek, amelyeket a gyárakban és alkalmazásokban való megfelelő felhasználás biztosítása érdekében ismerni kell.
Az érzékelők akkor kapcsolnak, ha bizonyos távolságra vannak a referenciatárgytól. Ezt a távolságot „hatótávolságnak” nevezzük. A mágneses mező érzékelők legfontosabb jellemzője a hatótávolság.